25$ reducere Rezzimax Tuner Pro

Învățăm jucându-ne: Alfabetul


„Învățăm jucându-ne: Alfabetul” este un material care are ca obiective familiarizarea copilului cu literele mari de tipar ale alfabetului și dezvoltarea abilităților de procesare fonologică (recunoașterea sunetului în cuvânt și a poziției pe care o ocupă), în context ludic.

Materialul conține 10 planșe, concepute sub forma unui joc puzzle, cu fiecare literă mare de tipar și o imagine corespunzătoare cu sunetul în poziție inițială. Pentru a fi exersate sub formă de joc, fișele trebuie listate în format A4 color și decupate pe conturul pieselor de puzzle. Ar fi ideal ca fișele să fie și laminate, pentru a permite o folosință mai îndelungată.

Recomand materialul pentru copii de peste 4 ani, vârstă la care poate fi realizată asocierea sunet – cuvânt, sunet – literă. Pentru copiii mai mici, materialul poate fi utilizat ca suport vizual pentru dezvoltarea vocabularului.

Descarcă aici întregul material „Învățăm jucându-ne: Alfabetul”, în format PDF:

Distribuie articolul:

Întrebări sau comentarii

2 comments on “Învățăm jucându-ne: Alfabetul

Glodan Ana

Este super realizat Alfabetul. Sunt sigură că nepoțelei mele îi va plăcea enorm. Abia aștept să i-l duc. Mulțumim Logorici.

Reply

De așa bunică…să aibă parte fiecare copil!

Reply

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Mapa sunetului R

Mă găsești și aici

Notificări prin email

Introdu adresa de email și vei primi notificări când vor fi publicate articole noi.

Mapa sunetului S

Ghid de dezvoltare personală pentru copii – caiet interactiv

Arhive

Categorii

Traducere

Nu puteți copia conținutul acestei pagini!

error

Iți place blogul? Abonează-te pentru a afla noutățile!